W pewnym momencie samochody mogą nie nadawać się już doużytkowania, ponieważ będą stanowić niebezpieczeństwo dla uczestbików ruchu drogowego. Powinnością właściciela jest pozbycie się starych lub poważnie uszkodzonych aut zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Auto kasacja Warszawa – legalne złomowanie pojazdów
Złomowanie samochodów osobowych i innych musi odbywać się w legalnych punktach, które muszą mieć zezwolenie na działalność wydane przez marszałka województwa. Chcąc mieć pewność, że korzysta się z usług firmy, która ma pozwolenie, można wejść na stronę urzędu wojewódzkiego. Chodzi bowiem o zachowanie bezpieczeństwa, aby złomowany pojazd nie został wykorzystany do nielegalnych procederów. Takie stacje demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji można znaleźć, wpisując w Google „auto kasacja Warszawa” lub zbliżone słowa kluczowe. Oddając samochód do firmy zajmującej się recyklingiem pojazdów wycofanych z eksploatacji, należy wiedzieć jak się przygotować, aby móc dopełnić wszystkich formalności.
Stacja demontażu pojazdu – jak należy się przygotować do wizyty?
Kasacja pojazdów jest procesem, który pomaga zaoszczędzić czas, ponieważ nie trzeba na własną rękę szukać kupca. Złomowanie aut wymaga przedstawienia odpowiednich dokumentów przez właściciela. Należy mieć ze sobą:
- dowód rejestracyjny;
- kartę pojazdu, jeżeli była ona wydana;
- tablice rejestracyjne;
- umowę kupna jeżeli samochód został zakupiony, a nie przerejestrowany.
Ważne jest to, aby w samochodzie numer VIN był czytelny. Jeżeli auto nie jest oddawane przez samego właściciela, tylko osoby pośrednie, muszą one posiadać stosowne upoważnienie. Bez tego nie odbędzie się kasacja pojazdu.
Wyrejestrowanie samochodu po kasacji
Każdy kierowca już wie, że nie może zapomnieć dowodu rejestracyjnego samochodu do stacji demontażu. O czym jeszcze nie można zapomnieć? Wyjeżdżając z punktu, w ręku trzeba mieć dokument zaświadczający o tym, że auto zostało oddane na szrot, jak się potocznie nazywa takie miejsca. Ten dokument musi zostać wydany przez osobę przyjmującą auto. Z nim należy udać się do właściwego wydziału komunikacji, dzięki czemu będzie można doprowadzić do wyrejestrowania auta. Zaświadczenie o demontażu pojazdu wydawane jest w trzech kopiach. Jedna z nich pozostaje w wyżej wymienionym urzędzie. Druga pozostaje dla właściciela. Z trzecią należy udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego, dzięki czemu będzie można odzyskać nadpłacone składki.
Złomowanie pojazdów – czy wszystkie auta są przyjmowane?
Auto szrot jest miejscem, gdzie można oddawać z reguły następujące pojazdy:
- sprawne lub uszkodzone, które np. w wyniku kolizji drogowej nie nadają się już do dalszego użytkowania;
- stare oraz nowe;
- poleasingowe;
- w dobrym stanie technicznym, jak również wizualnym.
Kasacja samochodów jest usługą, która kierowana jest do wszystkich – osób prywatnych oraz firm, które mają w planach pozbyć się swoich pojazdów z floty. Nie ma żadnych ograniczeń. Zanim pojazd zostanie skasowany, pracownicy dokonują przeglądu technicznego. Często bywa bowiem tak, że odzyskują oni części zamienne, które mogą zaoferować innym klientom do sprzedaży. W ten sposób wiele osób kupuje części do swoich aut, co też pozwala im zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.
Oddanie samochodu może nie jest łatwą decyzją, ale czasem konieczną, ponieważ kolejne naprawy mogą już być nieopłacalne. Tym bardziej że niektóre pojazdy są już mocno wyeksploatowane przez wieloletnie użytkowanie. Lepiej więc udać się do auto złomu, gdzie uda się wszystko załatwić w trakcie jednej wizyty.